Jak sadzić iglaki?

Sadzenie iglaków o odpowiedniej porze roku, to niesamowicie ważna rzecz. Iglaki, które znajdują się w pojemnikach można sadzić od wiosny do jesieni. Iglaki z bryłą ziemi powinno się zasadzać od połowy kwietnia do połowy maja, zanim pojawią się na nich zielone pąki lub od połowy sierpnia do października, unikając wysokich temperatur.
Zanim je posadzimy powinniśmy iglaki podlać. Dołek, który przygotowujemy do zasadzenia rośliny, powinien być dwukrotnie większy od średnicy bryły korzeniowej. Należy wypełnić go kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową lub żyzną ziemią. Ważne jest, aby takim samym podłożem zasypać roślinę po włożeniu do dołka.
W zależności od tego, czy sadzimy drzewa czy krzewy iglaste, powinniśmy zachować odpowiedni odstęp. Najlepiej, gdyby w przypadku tych pierwszych było to od 3 do 5m, a tych drugich- od 1 do 3m.
Dobrą metodą jest zasadzanie iglaków w błotniste podłoże. Polega to na ustawieniu rośliny w dole, zasypaniu jej ziemią, nalania wody do pełna i oczekiwania, aż wsiąknie. Następnie dosypujemy ziemię, po raz kolejny zalewamy wodą i ubijamy. Później trzeba już tylko uformować zagłębienie o średnicy około 50-100m, w którym będzie zbierała się woda, a następnie wypełnić je ściółką. Najlepszą ściółką będzie w tym przypadku kora sosnowa, która przekazuje roślinom wiele składników mineralnych, a także zakwasza glebę, a iglaki są roślinami kwasolubnymi.
Jeśli po zasadzeniu jest bardzo ciepło i wieją silne, suche wiatry, dobrze jest związać pędy miękkim sznurkiem lub osłonić ją na przykład cienką włókniną. Zraszanie rośliny, najlepiej wcześnie rano lub późniejszym wieczorem, jest wskazane.