Paulownia (paulownia)

Sortuj po:

Paulownia - odmiany Paulownia w ofercie szkółki roślin - sprzedaż wysyłkowa roślin - sprzedaż stacjonarna roślin - ceny sadzonki paulowni

 

Paulownia to wyjątkowo szybko rosnące i żywotne drzewa, pochodzące z Azji Wschodniej, które mogą dorastać do 20 m wysokości w naturalnym środowisku, choć w Polsce rzadko przekraczają 10 m. Drzewo to, szczególnie w odmianie Oxytree (drzewo tlenowe), jest cenione za szybki przyrost drewna, co sprawia, że jest idealnym materiałem do produkcji wysokogatunkowego drewna w krótkim czasie. W Polsce znana jest przede wszystkim pod nazwą łacińską, czyli paulownia, choć spotkać się można również z jej spolszczoną nazwą – pawłownia.

Paulownia to drzewo o grubym pniu i słabo rozgałęzionej koronie, wyróżniające się dużymi liśćmi o sercowatym kształcie, które przypominają te surmii (katalpy). Drzewo kwitnie na przełomie wiosny i lata, wydając dzwonkowate kwiaty w odcieniach fioletu, różu lub bieli, zebrane w luźne wiechowate kwiatostany. Kwiaty, choć bardzo efektowne, mogą być zawodne w chłodniejszych rejonach Polski, ponieważ ich pąki są wrażliwe na mróz.

Paulownia ma wysokie wymagania pokarmowe i wodne – potrzebuje gleby żyznej, głębokiej, bogatej w makro- i mikroelementy oraz dużych ilości wody. Źle znosi okresy suszy. Ze względu na swoje pochodzenie z cieplejszych regionów, młodsze okazy wymagają zabezpieczenia na zimę, natomiast starsze drzewa, dobrze ukorzenione, mogą zimować bez problemów, szczególnie w zachodniej Polsce.

Pomimo ryzyka przemarznięcia młodych pędów, paulownia jest bardzo żywotna. Nawet po silnych mrozach wypuszcza nowe pędy z szyjki korzeniowej, tworząc bujny, wielopniowy krzew. W odpowiednich warunkach roślina może osiągnąć imponujące rozmiary i kwitnąć obficie. Paulownia jest popularna jako ozdoba ogrodów, dostarczając cienia i atrakcyjnego wyglądu. W Polsce uprawiane są różne gatunki, m.in. paulownia puszysta, paulownia Fortunego oraz paulownia surmiolistna. Jednak jej intensywny wzrost i potrzeba dużych ilości wody i nawozów mogą prowadzić do wyjałowienia gleby, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowana.