Żywopłoty cisowe jako alternatywa dla żywopłotów z thuji

Alternatywą dla żywopłotów z thuji, czyli żywotnika zachodniego, staje się ostatnio dobrze nam znany cis. Żadna inna roślina nie ma tak niesamowitego, zielonego koloru i majestatycznego wyglądu co on. Chociaż jest rośliną, która potrzebuje dobrych warunków glebowych, a także czasu aby się ukorzenić i urosnąć, to może to robić nawet w cieniu, co jest jego ogromną zaletą. Dlatego właśnie jest najczęściej wykorzystywany w ogrodach angielskich, a także w zabytkowych założeniach na terenie naszego kraju – również przy tworzeniu labiryntów.
Cis dobrze sprawdza się jako tło innych roślin, może dzielić nasz ogród na różne części, a także tworzyć doskonałą „zasłonę” od zgiełku i kurzu. Najlepszym rodzajem, który możemy wykorzystać na żywopłot jest skrzyżowanie cisa pospolitego i cisa japońskiego, czyli popularny cis pośredni „Hicksii”. Dobrze odnajduje się w naszej strefie klimatycznej – może być sadzony w zacienionych zakątkach naszego ogrodu, jak i tych, które są nasłonecznione. Świetnie znosi strzyżenie pionowe.
Jest także ogólnodostępny w szkółkach, a jego cena waha się w zależności od wielkości i wieku cisa i niewiele różni się od thuji, dlatego właśnie stała się dla niej alternatywą, po którą coraz częściej sięgamy.