Agrowłóknina czy agrotkanina - co wybrać?

Osoby uprawiające ogród i te, które chcą się za to zabrać, szukają wielu alternatyw dla tradycyjnego odchwaszczania. Na pomoc przychodzi agrowłóknina, a także agrotkanina czyli materiały do ściółkowania, wykonane z polipropylenu. Ale czym właściwie się różnią i które z nich wybrać?
Obydwa materiały występują w różnych kolorach, a także gramaturach. Mimo, że obydwa wykonane są z polipropylenu, to każde z nich inną techniką. Oba są także chemicznie obojętne dla gleby, przepuszczają wodę i wspomagają rozrost korzeni roślin.
Jeśli chodzi o agrowłókninę- jest zdecydowanie lżejszym materiałem, więc świetnie nada się jako materiał osłonowy dla roślin, a także na tereny pagórkowate czy skarpy, cechuje się także wolniejszym parowaniem wody, więc jej gospodarka wodna jest prawidłowa. Dodatkowo hamuje wzrost chwastów. Jest to materiał tańszy, ale w przypadku, gdy chcemy wysokiej jakości, cena nie powinna być jasnym wyznacznikiem.
Agrotkanina natomiast nie ulega procesom gnicia, a także nie hamuje przenikania nawozów do gleby, ma bardzo dobrą przepuszczalność wody, więc jej gospodarka wodna także jest prawidłowa, więc tak, jak agrowłóknina wspomaga wzrost roślin. W przypadku agrotkaniny możemy wyróżnić kilka minusów takich jak fakt, że chwasty, które przebiją się przez nią, są wręcz niemożliwe do usunięcia przy pomocy narzędzi ogrodowych. Utrudnia także zmianę aranżacji rabat i przesadzania roślin.
Co więc wybrać? Zarówno jedna, jak i druga mata doskonale nadaje się do ogrodu. Zależy jednak, do czego dokładnie ma nam służyć i na jakiej powierzchni chcemy, aby się znalazła. Agrotkanina świetnie odnajdzie się w większości ogrodów i dzięki temu, że jest materiałem trwalszym, starczy nam na długie lata i dzięki jej właściwościom, nie będziemy musieli spędzać długich godzin na pracach w ogrodzie.